New Jersey

poleć serwis drukuj
Dzięki...

Czy Pomnik Katyński pozostaje niezagrożony?

07-30-2020

Celem tego artykułu jest przedstawienie, jakie środki są podejmowane w celu zapewnienia stałego bezpieczeństwa Pomnika Katyńskiego.

Pomnik Katyński w Jersey City został uratowany przed przeniesieniem w inne, gorsze, miejsce 19 grudnia 2018 r. Wiele niezorganizowanych grup polonijnych przybyło, aby pokazać swój sprzeciw dla usuwania pomnika. Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych prowadzony przez Janusza Sporka (CCKM i HO) odbywał regularne spotkania z Radą Miasta, a członkowie komitetu niestrudzenie gromadzili podpisy mieszkańców Jersey City, które wstrzymałyby plany przeniesienia pomnika. Sławek Platta,

adwokat i współpracownik Komitetu Sporka, odegrał kluczową rolę w opracowaniu języka, który został uwzględniony w Zarządzie Miasta 144, aby pomnik Katynia pozostał na Exchange Place w Jersey City na „wieczność”.

W ciągu ostatnich 19 miesięcy od podpisania rozporządzenia 144 Komitet nadal spotykał się zarówno z radą miasta Jersey, jak i z Exchange Alliance Special Improvement District (SID), żeby dowiedzieć się o planowanych zmianach i przebudowie placu. Wstępne plany były już gotowe w 2019 roku w lecie. Już wtedy wiadomo było, że pomnik ma pozostać na placu, ale plac ma być przebudowany w radykalny sposób, co nas niepokoiło.

29 czerwca 2020 r. członkowie zarządu Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych spotkali się z SID Exchange Place Alliance w celu przeglądu wstępnych planów renowacji terenu wokół Pomnika Katyńskiego. Komitet na swoich przedstawicieli wybrał Wojciecha Mazura, który posiada wiedzę inżynieryjną,i Charlesa Balcera, który pracował w Jersey City jako specjalista od planowania, a także brał udział w pierwotnym wyborze miejsca na usytuowanie pomnika. Alice Woźniak reprezentowała interesy komitetu i skoordynowała spotkanie z przedstawicielami SID. Stronę SID reprezentowali na spotkaniu Elizabeth Cain, dyrektor wykonawczy Exchange Place Alliance SID, która z dużą otwartością podeszła do sugestii przedstawicieli Komitetu, i jej współpracownik Martin Schmid.

Projekt renowacji był wzorowany na ostatnich udanych renowacjach parków zrealizowanych w Sinatra Park w Hoboken, NJ. Poprawiony ma zostać ruch pieszych, a całość koncepcji opracowana została tak, by podkreślić znaczenie Pomnika Katyńskiego. Trawnik wokół pomnika stworzy lepsze warunki drenażu, który jest obecnie podatny na powodzie. Trawnik działa również odstraszająco na osoby jeżdżące na deskorolkach, które często startują z podstawy pomnika. Park będzie też naturalną przeszkodą dla food trucków, które parkowały blisko pomnika, hałasując i zatruwając powietrze spalinami. Proponowana okrągła betonowa ławka w odległości 13 stóp od podstawy będzie wspaniałym miejscem do odpoczynku dla pieszych, a podczas celebracji świąt będzie służyć jak podest dla osób przemawiających. Widownia będzie gromadzić się na trawniku otoczonym drzewami dającymi cień w upalne lato. Zaproponowaliśmy, żeby dodać w planach brukowana ścieżkę prowadzącą do przodu pomnika, gdzie usytuowana jest tablica ku czci ofiar World Trade Center z 11 września. To by pozwoliło składać wieńce i prowadzić uroczystości jak dotychczas. Zaproponowaliśmy pozostawienie dojścia do pomnika od strony nabrzeża oraz nasadzenie wokół pomnika krzewów, nie drzew, aby nie przysłonić tablic pamiątkowych. Postulowaliśmy też o zabezpieczenie cokołu i części pomnika, aby zapewnić ochronę przed gruzem, który może uderzyć w cokół podczas usuwania kostki brukowej. Zgłosiliśmy wprowadzenie wymogu, żeby beton stykający się z fundamentem pomnika był odcięty piłą do cięcia kamienia, aby wibracje pochodzące od sprzętu używanego do usuwania kostki brukowej nie uszkodziły podstawy pomnika.

Z perspektywy inżynierii wstępne plany renowacji Exchange Place wydają się nie wykazywać żadnych negatywnych skutków wpływających na bezpieczeństwo i stabilność Pomnika Katyńskiego. Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych będzie się nadal spotykać z Elizabeth Cain i jej współpracownikami w sprawie zmian w planach i informować społeczność polonijną o dalszych pracach mogących mieć wpływ na Pomnik Katyński w Jersey City, NJ.

Wojciech Stan Mazur
Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych

wróć

Fotorelacje

Odpust św. Anny w Amerykańskiej Częstochowie

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie cieszy się od wielu lat nieustającym nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa – Zbawiciela. Nie mniejszą czcią otaczana jest tu także matka Matki Bożej, św. Anna, której odpust przypadł w tym roku dokładnie w dzień jej wspomnienia, 26 lipca. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com