New Jersey

poleć serwis drukuj

Pomnik Katyński w Jersey City w biało-czerwonych barwach

08-18-2020

Fot. Stowarzyszenie...
Fot. Stowarzyszenie...
Fot. Stowarzyszenie...

Po raz pierwszy w historii Pomnik Katyń 1940 w Jersey City, NJ autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego rozbłysnął biało-czerwonymi barwami. Widok podświetlonego polskiego żołnierza na tle Manhattanu zapierał dech w piersiach!

W ten sposób Polonia uczciła 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Tego wieczoru uczestnicy spotkania w Jersey City przeżywali narodową dumę, radość z polskiego zwycięstwa oraz wspólnego świętowania.

Nie zabrakło również polskich pieśni patriotycznych i religijnych oraz piosenek żołnierskich. Wspólne odśpiewanie pieśni „Bogurodzica” oraz „Z dawna Polski Tyś Królową” było wyrazem hołdu dla Matki Boskiej Królowej Polski za Jej opiekę nad polskim narodem w sierpniu 1920 roku.

Sobotni wieczór 15 sierpnia w Jersey City zdecydowanie należał do Polonii. Był to czas jedności i dumy z bycia Polakami.

Wydarzenie to było częścią obchodów rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nad bolszewikami i zostało zorganizowane przez Polską Fundację Kulturalną w Clark, Stowarzyszenie Pamięć, Narodowe Forum Kresowe USA oraz grupę rekonstrukcyjną Banner of Jasna Góra.

Stowarzyszenie Pamięć, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Wirtualny Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Kierownictwo Festiwalu w porozumieniu z ojcami paulinami podjęło decyzję o przeprowadzeniu pierwszego w historii Sanktuarium Wirtualnego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu. Festiwal odbył się w internecie, 7 września, w godzinach 4-8 pm. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com