New Jersey

poleć serwis drukuj
81. rocznicę...
Tadeusz Antoniak...
Żołnierze SWAP z...
Fot. Archiwum T....

Polonia ze wschodniego wybrzeża USA uczciła w Newark rocznice wybuchu II wojny światowej i 40-lecia „Solidarności”

09-03-2020

Przełom sierpnia i września łączy ze sobą dwa ważne wydarzenia z historii XX wieku. 1 września 1939 r. to moment, gdy nie tak dawno odzyskana niepodległość Polski ponownie została zdeptana przez niespodziewany atak wojsk niemieckich, a w ponad dwa tygodnie później armii radzieckiej. Skutkiem tych działań była utrata suwerenności państwa polskiego po wprowadzeniu podziału świata zgodnie z układem jałtańskim, a tym samym pozostawienie Polski pod wpływami Związku Radzieckiego.

W 35 lat po tych wydarzeniach w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. zostaje podpisane porozumienie między komisją rządową ówczesnych PRL-owskich władz Polski a komitetem strajkowym. W tym czasie powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, w skład którego weszli przybyli do Stoczni Gdańskiej delegaci z innych strajkujących zakładów. Rozpoczął się „karnawał Solidarności”, a powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „ Solidarność” dało początek zmianom następującym po 1989 roku w Polsce i w całej wschodniej Europie.

81. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 40-lecie utworzenia NSZZ „Solidarność” uczciła Polonia ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obchody odbyły się z inicjatywy Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, Klubów Gazety Polskiej ze Wschodniego Wybrzeża USA oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Główne uroczystości miały miejsce 30 sierpnia br. w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza w Newark, NJ. Uroczystą mszę św. odprawił proboszcz parafii ksiądz dr Andrzej Ostaszewski przy koncelebrze z innymi czterema kapłanami.

Na początku mszy świętej ks. Ostaszewski przywitał przybyłych gości: Mateusza Gmurę – konsula RP w Nowym Jorku, Bogdana Chmielewskiego – dyrektora wykonawczego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Ryszarda Bąka i Franciszka Piwowarczyka – przedstawicieli Rady Dyrektorów PSFUK oraz przybyłych byłych członków i działaczy NSZZ „Solidarność” represjonowanych w PRL, a obecnie mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Kierując do zgromadzonych słowo wstępne, powiedział: „Nie można oderwać Polski i Polaków od Boga i wiary. Dowodem na to jesteśmy my wszyscy, którzy dzisiaj tu przybyliśmy i pamiętamy. Człowiek bez Boga nie istnieje – jak mówił do nas nasz rodak Jan Paweł II”. W swojej homilii rozszerzył myśl, którą rozpoczął mszę św., mówiąc: „Polska i Polacy muszą zachować wartości chrześcijańskie, bo tylko wtedy są wolni. Słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna” są gwarantem utrzymania jedności w naszym narodzie. Polacy obecnie stają przed wyzwaniem obrony dziedzictwa tych słów, próby oderwania Polski od chrześcijaństwa są realnym zagrożeniem, ale to się nie powiedzie, jestem o tym przekonany”. Przypomniał ofiarną walkę Polskich żołnierzy z oprawcą niemieckim, a potem sowieckim w 1939 roku. Odniósł się do Ruchu Solidarności utworzonego z buntu przeciw PRL-owskim działaniom wobec Polaków.

Po odprawionym nabożeństwie zabrał głos konsul Mateusz Gmura, który odczytał listy skierowane do Polonii od konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego oraz Jana Dziedziczaka – sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa RM i pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. W imieniu organizatorów uroczystości głos zabrał Tadeusz Antoniak p/o komendanta naczelnego SWAP oraz przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego. Przeczytał list przesłany od Marszałka Seniora Sejmu RP Antoniego Macierewicza. W swoim imieniu podsumował: „40. rocznica porozumień sierpniowych, 81. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 100. rocznica „Cudu nad Wisłą”, 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem spinają się w jedno hasło – niepodległość, która ma jeden kształt, ale nie jest nam dana na zawsze”.

Po odśpiewaniu „Boże, coś Polskę” zgromadzeni w kościele goście i uczestnicy obchodów udali się pod monument upamiętniający polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej. Na uwagę zasługuje bardzo skromna forma pomnika, który jest umiejscowiony nieopodal wejścia do kościoła. Historia powstania monumentu jest ściśle związana z wiernymi z parafii św. Kazimierza, ponieważ 1732 młodych mężczyzn parafian walczyło w polskich jednostkach na różnych frontach II wojny światowej. Sześćdziesięciu dwóch z nich poległo na froncie i to właśnie tym żołnierzom dedykowany jest pomnik. Wieńce i kwiaty pod monumentem złożyli: konsul Mateusz Gmura, przedstawiciele SWAP, byli członkowie Solidarności, przedstawiciele Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego i Klubów Gazety Polskiej oraz reprezentacja harcerzy.

Mając na względzie panujące obostrzenia związane z pandemią na uroczystości przybyły jedynie delegacje, między innymi reprezentanci poszczególnych Okręgów SWAP oraz delegacje: Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP, Związku Harcerstwa Polskiego, Reduty Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom w USA, grupa członków Klubów Gazety Polskiej (Boston, New Jersey, Filadelfia, Connecticut), przedstawiciele „Rodzin Radia Maryja” i Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego.

Głównym sponsorem obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Małgorzata Bojko

wróć

Fotorelacje

Wirtualny Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Kierownictwo Festiwalu w porozumieniu z ojcami paulinami podjęło decyzję o przeprowadzeniu pierwszego w historii Sanktuarium Wirtualnego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu. Festiwal odbył się w internecie, 7 września, w godzinach 4-8 pm. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com