New Jersey

poleć serwis drukuj

Sukces polskich uczniów

09-03-2020

W tym roku...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

Seal of Biliteracy, czyli tzw. Pieczęć Dwujęzyczności, to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku obcym. Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. W tym roku certyfikaty Global Seal of Biliteracy z języka polskiego po zdaniu egzaminu STAMP 4S otrzymała rekordowa liczba uczniów – aż 39! – z Akademii Jana Pawła II w South Amboy, NJ.

Pierwsze podejście

Uczniowie Akademii Jana Pawła II w South Amboy po raz pierwszy przystąpili do egzaminu Global Seal of Biliteracy. Jak dowiadujemy się od Joanny Moczulski, dyrektor Akademii Jana Pawła II w South Amboy, egzamin miał miejsce w czerwcu 2020 r. – Niektórzy uczniowie naszej szkoły podchodzili do tego egzaminu w swoich szkołach w ramach Seal of Biliteracy, ale jest on dostępny dopiero w jedenastej i dwunastej klasie w szkołach publicznych. Niestety, mimo zatwierdzenia egzaminu w ramach NJ Department oF Education, nie wszystkie szkoły oferują go swoim uczniom. Global Seal różni się tym, że może być przeprowadzony w placówkach takich, jak polska szkoła – wyjaśnia pani dyrektor, tłumacząc następnie, jakie wymogi musi spełniać szkoła, by jej uczniowie mogli przystąpić do egzaminu oraz jak wygląda procedura organizacyjna.

Aby uczniowie mogli przystąpić do egzaminu w szkole, placówka przede wszystkim musi mieć dostęp do internetu. W tym roku, ze względu na pandemię, nasi uczniowie przystępowali do egzaminu w swoich domach. Procedura zakupienia odpowiedniej ilości testów Stamp 4S, które w New Jersey akceptowane są do przyznania pieczęci Global Seal of Biliteracy, jest dość łatwa i dostępna w firmie Avant Assessment. Po przeprowadzonym egzaminie i po otrzymaniu wyników należy przesłać dane uczniów do Global Seal of Biliteracy – organizacji, która na podstawie otrzymanych informacji zatwierdza i nadaje dyplom Functional Fluency albo Working Fluency – mówi Joanna Moczulski.

Wyzwanie zwieńczone sukcesem

Egzamin odbywa się online i składa się z czterech części: gramatyki, mówienia, rozumienia tekstu oraz napisania eseju w języku polskim. Każdy uczestnik egzaminu otrzymuje swój własny link i login i korzysta ze swojego laptopa. Zasady są bardzo ściśle określone: osoby odpowiedzialne za rzetelność przestrzegania procedur to proktorzy. W warunkach szkolnych proktorami mogą być nauczyciele danej placówki. – Ze względu na pandemię firma umożliwiła przystąpienie do egzaminu w warunkach domowych, podczas każdego testu obecny był proktor online – dodaje pani dyrektor.

Egzamin jest zwieńczeniem długoletniego wysiłku naszych podopiecznych. Niezależnie od tego, czy wynik kwalifikuje ich do otrzymania dyplomu, udział w nim jest jednym z wielu życiowych doświadczeń. Dodatkowo certyfikat zaświadczający o zdaniu egzaminu może być przedstawiony przyszłym uczelniom w celu ewentualnego zaliczenia obowiązkowego języka czy podczas rozmowy o zatrudnienie – twierdzi Joanna Moczulski.

Egzamin organizowany przez Akademię Jana Pawła II w South Amboy zdało 39 uczniów z klas 10, 11 i 12: Jessica Babiarz, Natalia Blaziak, Sebastian Czajkowski, Maximilian Dec, Izabela Dylewska, Anna Dynda, Julia Dynda, Filip Faszczewski, Victoria Galdys, Joshua Gorniak, Kaya Grden, Anthony Kaluzny, Diana Koszelnik, Sophie Kotulski, Weronika Kozlowski, Adam Kubisiak, Damian Lech, Joanna Lekawska, Maja Margol, Olivia Matlosz, Dawid Mróz, Bartosz Ostrowski, Emily Orzechowski, Aleksandra Piasecki, Magdalena Piasecki, Emily Pieczyrak, Victoria Pietruszewski, Brendon Piskadlo, Nicole Pyszynski, Konrad Radecki, Patryk Reczek, Isabella Sawicki, Victoria Serafin, Adrian Serowik, Monica Sliwowski, Daniel Szafran, Emilia Wegrecki, Julia Wilczynski, Natalie Zoladkiewicz (egzamin w języku polskim i hiszpańskim).

Gratuluję wszystkim uczniom, a wychowawcom: Irenie Hadlaw, Urszuli Sawickiej i Małgorzacie Tadej, dziękuję im za wieloletni trud włożony w przygotowanie naszej polskiej młodzieży do różnych ważnych wydarzeń w ich życiu – mówi dyrektor Akademii Jana Pawła II, dodając, że egzamin na pewno będzie oferowany w przyszłości dla wszystkich chętnych.

Joanna Szybiak


Więcej informacji o certyfikacie Seal of Biliteracy można znaleźć na www.sealofbiliteracypopolsku.com. Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do Marzeny Owińskiej, dzięki której język polski został włączony do języków zdawanych w ramach Seal, na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Piskorz, koordynatora na wschodnim wybrzeżu: .

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com