New Jersey

poleć serwis drukuj
Od lewej: dr Teofil...
Synowie mistrza:...
Fot. Krzysztof...
Fot. Krzysztof...

Pożegnanie Mistrza śp. Andrzeja Pityńskiego na amerykańskiej ziemi

10-01-2020

27 września 2020 r. w Lee Funeral Home w Mount Holly, NJ odbyło się pożegnanie Mistrza prof. Andrzeja Pityńskiego, który zmarł 18 września w Virtua Hospital w Mount Holly, NJ.

Ze względu na przepisy związane z panującą pandemią koronawirusa uroczystości miały charakter kameralny i odbyły się gronie najbliższej rodziny, przyjaciół, a także powiadomionych gości. Wśród tych, którzy pożegnali Mistrza, znalazł się konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, przyjaciele i weterani ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) na czele z p.o. Komendanta Naczelnego Tadeuszem Antoniakiem, członkami zarządu Okręgu 2. SWAP (którego drugim wicekomendantem był Andrzej Pityński), na czele z 1. wicekomendantem Markiem Chrościelewskim, sekretarzem Teofilem Lachowiczem i sekretarzem finansowym Zygmuntem Bielskim. Poczty sztandarowe wystawiły: Placówka Nr 36 w Clifton, NJ (komendant Grzegorz Głowacz) i Placówka Nr 51/99 w Jersey City, NJ (komendant Stanisław Jarząbek). Obecni byli również przedstawiciele Okręgu 10 SWAP: komendant Antoni Płotka i dwóch placówek: Pl. Nr 81 w Trenton, NJ (komendant Stefan Radgowski) i Pl. Nr 12 w Filadelfii, PA (komendant honorowy Zbigniew Wrzos i dr Janusz Romański). Przybyli także przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej i Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego.

Podczas uroczystości zostały odczytane listy specjalnie sygnowane na tę smutną okoliczność przez: prezydenta RP Andrzeja Dudę, sekretarza stanu i pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka, wiceministra spraw zagranicznych Szymona Sękowskiego vel Sęka oraz marszałka seniora Sejmu RP Antoniego Macierewicza. Wszystkie listy zawierały podziękowania dla Mistrza za wkład, jaki włożył w upamiętnienie tragicznej historii Polski.

„Był artystą niepokornym i bezkompromisowym (…) sztuka w jego rękach była sposobem wyrażenia życiowej postawy i tworzywem zdolnym kształtować ducha wspólnoty..” – napisał prezydent RP.

„Andrzej Pityński, wychowany w patriotycznej polskiej rodzinie, doświadczył horroru komunistycznych prześladowań na własnej skórze, dlatego wszystkie jego dzieła razem zebrane mogłyby służyć niemal za podręcznik historii (…) – podsumował w swoim liście min. Antoni Macierewicz.

Kolejno w imieniu SWAP głos zabrali komendant Tadeusz Antoniak i adiutant generalny Marek Chrościelewski. Obydwaj mówcy podkreślili wyjątkowość śp. Andrzeja Pityńskiego, nie tylko jako artysty, ale również człowieka honoru i prawdziwego polskiego patrioty.

Mistrz cieszył się wielkim szacunkiem pośród weteranów II wojny światowej, II Korpusu, żołnierzy AK, Powstania Warszawskiego oraz Żołnierzy Niezłomnych. „Husarz – Mściciel” w Amerykańskiej Częstochowie już na wieczny czas będzie towarzyszył weteranom na największej nekropolii poza granicami kraju. Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej – Armii Błękitnej w charakterystycznym, właśnie błękitnym kolorze, będzie przypominał Polakom o ogromnym wkładzie Polonii w odzyskanie niepodległości w 1918 r. Kolor jest bardzo zbliżony do niebieskiego koloru „Armii Niebiańskiej”, w której zmarły teraz będzie służył – mówił T. Antoniak. Marek Chrościelewski pożegnał zmarłego również w imieniu swojego ojca, Sybiraka, uczestnika bitwy pod Monte Casino, Antoniego Chrościelewskiego – komendanta 2 Okręgu SWAP.

Na koniec ceremonii głos zabrali synowie zmarłego: starszy Aleksander i młodszy Michał. Wspominali tatę jako ciepłego, mądrego i dobrego człowieka. Aleksander przedstawił też część testamentu Mistrza: „Tata życzył sobie być pochowanym we wspólnym grobie z młodszym bratem Januszkiem, który utonął jako mały chłopiec, w rodzinnej miejscowości w Ulanowie w Polsce. Ma się tak stać jednak dopiero wtedy, gdy ostatnie monumentalne dzieło Mistrza – pomnik „Rzeź Wołyńska” – zostanie oficjalnie odsłonięte na polskiej ziemi, a hasło BÓG–HONOR–OJCZYZNA zatriumfuje w pełnej krasie w wolnej, niepodległej Polsce (...)”. Aleksander zakończył swoje emocjonalne przemówienie słowami hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy, co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy...” – z naciskiem na „szablę” oraz „…lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń...”.

Uroczystości zakończył ksiądz z miejscowej parafii, który modlił się za pokój duszy śp. Mistrza prof. Andrzeja Pityńskiego.

Aneta Anoniak


List Prezydenta RP na uroczystości pogrzebowe śp. Andrzeja Pityńskiego

Szanowni Państwo!

Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Andrzeja Pityńskiego, wybitnego polskiego i amerykańskiego rzeźbiarza, twórcy pomników upamiętniających chwałę polskiego oręża i męczeństwo narodu polskiego, wielkiego patrioty i ambasadora polskiej kultury, komendanta Placówki 123 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, kawalera Orderu Orła Białego.

Jako syn sanitariuszki i żołnierza podziemia niepodległościowego, sam również czynnie zaangażowany w pomoc partyzantom, od najmłodszych lat doświadczał szykan i prześladowania ze strony komunistycznych władz. Po studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by na amerykańskiej ziemi krzewić pamięć o polskiej historii i upamiętniać bohaterstwo polskich żołnierzy i ofiarę krwi, jaką złożyli nasi przodkowie, broniąc niepodległości. Stworzone przez Niego pomniki katyńskie w Jersey City i Baltimore, „Partyzanci” w Bostonie i Hamilton czy pomnik „Mściciela” w Doylestown pozostaną widomym znakiem polskiej obecności za oceanem i będą przypominały o bolesnych kartach naszej historii. Także w Polsce Andrzej Pityński stworzył monumentalne dzieła, które wyrażają naszą dumę, pamięć i narodowego ducha. Należą do nich pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w Warszawie czy strzegący Stalowej Woli „Patriota”.

Był artystą niepokornym, wyrazistym i bezkompromisowym. Sztuka była w Jego rękach sposobem wyrażania życiowej postawy i tworzywem zdolnym kształtować ducha wspólnoty. Żegnamy dziś człowieka niezwykle zasłużonego dla polskiej kultury i bez reszty zaangażowanego w sprawy Polski i Polaków. W imieniu Rzeczypospolitej pragnę wyrazić głęboką wdzięczność za Jego artystyczną i patriotyczną działalność, w której tak wiele miejsca zajmowała pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej i Żołnierzach Niezłomnych, a także ofiarach rzezi na Wołyniu. We wdzięcznej pamięci zachowuję też spotkania ze śp. Andrzejem Pityńskim, w tym zwłaszcza wizytę w Placówce 123 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Nowym Jorku w maju 2018 roku.

Rodzinie i bliskim Zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com