W niedzielę, 4 października, w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark odbyła się niezwykła impreza plenerowa – koncert młodych utalentowanych artystów oraz jubileusz 25-lecia działalności kulturalnej Teresy Rysztof, a wszystko to w ramach II Przeglądu Kultury i Sztuki Polskiej.
W koncercie wzięło udział 10 artystów, muzyków i wokalistów ze stanów Nowy Jork i New Jersey. Licznie zgromadzonych gości przywitał prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ Tomasz Szybowski, który poprowadził też I część programu – w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę jego urodzin, a koncert rozpoczął piękną pieśnią F. Szuberta „Ave Maria” Michael Jamrozek. Duet Julia i Nicole Biały zaprezentował ulubioną pieśń papieża „Czarna Madonna”, a Julia Argasińska zaśpiewała z dużym wdziękiem pieśń napisaną specjalnie dla Jana Pawła II przez K. Buszmana (słowa) i B. Wielgosza (muzyka). Potem dziewczęcy zespół zaśpiewał „Barkę”. Minikoncert o tematyce religijnej zakończyła Isabella Świerzawska przepiękną piosenką „Polskie Kwiaty”, której słowa napisał Julian Tuwim. Wszyscy widzowie byli bardzo wzruszeni i niejednemu słuchaczowi zakręciła się łezka w oku...
Drugą część programu rozpoczął własną kompozycją „Tarantella” znany w nowojorskim środowisku artystycznym muzyk i kompozytor Robert Argasiński. Dalej uczestnicy spotkania mogli wysłuchać nastrojowej piosenki „Alleluja” (z rep. L. Cohena) w świetnym wykonaniu Julii i Natalii Biały i nostalgiczną piosenkę „Taki kraj” (z rep. J. Pietrzaka) w ciekawym wykonaniu Michael Jamrozka. Daniel Argasiński brawurowo zagrał na perkusji z zespołem Enej – „Zbudujemy dom”. Kasia Hanulewicz zaprezentowała przebój Z. Sośnickiej „Dom, który mam” oraz „Dłoń” N. Kukulskiej. Amelia Jucha i Natalia Prajzner zaśpiewały z dużą werwą i wdziękiem „Płynie Wisła, płynie”, a następnie solo Amelia zaśpiewała znaną dziecięcą piosenkę z Akademii Pana Kleksa „Meluzyna”, a Natalia ulubiony przez rodziców utwór „Cudownych rodziców mam” (z rep. U. Sipińskiej), akompaniując sobie na gitarze. Isabella Świerzawska z dużą charyzmą zaprezentowała publiczności piosenkę „Kocham Cię, życie” (z rep. E. Gepert). Występy solistów zakończył uroczym „Walcem #2” Robert Argasiński – świetny muzyk, a także wspaniały akompaniator dla wielu wykonawców w tym koncercie. Imprezę zakończył występ zespołu dziewczęcego i piosenka „Tyle słońca w całym mieście” (z rep. A. Jantar). Tego popołudnia na placu przed fundacją nie zabrakło „słońca” na twarzach organizatorów, artystów, publiczności i jubilatki, która była bardzo dumna ze swoich podopiecznych i przepięknego kosza róż, który był wspaniałym podarunkiem od rodziców i młodzieży.
W piękny październikowy dzień młodzi artyści pokazali wspaniale swoje talenty, rodzice mieli świetną ucztę duchową, a duża frekwencja publiczności przeszła oczekiwania organizatorów, artystów i jubilatki.
Teresa Rysztof
Teresa Rysztof urodziła się 28.08.1952 r. W Stanach Zjednoczonych mieszka od 1993 roku. Artystka malarka i grafik (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu). Posługuje się własną techniką graficzno-malarska (na papierze).
W 1998 założyła Dziecięcy Klub Plastyczny, a także została współorganizatorką Festiwalu Kultury Polskiej, a w latach 2005-2018 była jego dyr. artystycznym. Od roku 1999 do 2008 organizowała dwa festiwale: Dziecięce Fantazje i Karnawałową Gwiazdkę (Centrum Kultury Polsko-Słowiańskiej). Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym programu promującego młodych artystów (Mistrz i Uczeń i Pastorałki i Kolędy) w Fundacji Kościuszkowskiej.
Jako artystka prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i ponad 50 wystawach indywidualnych w USA, Niemczech, Szwecji, Danii, Polsce, Słowenii i Francji. Najważniejsze wystawy: Le Bar Bat, Prima SoHo, Konsulat RP w NY (2), Fundacja Kościuszkowska (3), Amber Gallery (Washington DC), International Independent Film and Arts Fetival (New York), Polsko-Amerykańskie Muzeum (Chicago). Artystka jest też autorką wielu wystaw (kurator i organizatorka), a także współtwórczynią międzynarodowych projektów plastycznych (między innymi o Januszu Korczaku (2008) i o ochronie ginących gatunkach zwierząt (2000).
Największe sukcesy artystyczne – I nagroda w konkursie na Fotoreportera rok 2000 (In Focus Magazine), 2002 i 2004 – I nagrody na Spring Arts Festival w NY, III nagroda na International Independent Film and Art Festival; udział w specjalnej edycji albumu The Best Photos 1999 przez International Library Photography.
Jako społecznik była wielokrotnie członkiem jury w konkursach plastycznych i muzycznych dla dzieci i młodzieży oraz organizatorem charytatywnych aukcji dla Fundacji Uśmiech Dziecka; koncertów religijno-patriotycznych (dla Kola Przyjaciół Jana Pawła II), konkursów i wystaw dla ONZ (podopieczni nowojorskiej artystki zdobyli 2 pierwsze nagrody); Centrum Kultury Polsko-Słowiańskiej i kilku polonijnych festiwali. Od 2000 roku jest członkiem Rady Kulturalnej przy Konsulacie RP w Nowym Jorku.
Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2
zobacz inne galerieLiturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.
zobacz inne filmy
|