New Jersey

poleć serwis drukuj
Daniel i Robert...
Teresa Rysztof,...

Koncert oraz artystyczny jubileusz w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark

10-17-2020

W niedzielę, 4 października, w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark odbyła się niezwykła impreza plenerowa – koncert młodych utalentowanych artystów oraz jubileusz 25-lecia działalności kulturalnej Teresy Rysztof, a wszystko to w ramach II Przeglądu Kultury i Sztuki Polskiej.

W koncercie wzięło udział 10 artystów, muzyków i wokalistów ze stanów Nowy Jork i New Jersey. Licznie zgromadzonych gości przywitał prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ Tomasz Szybowski, który poprowadził też I część programu – w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę jego urodzin, a koncert rozpoczął piękną pieśnią F. Szuberta „Ave Maria” Michael Jamrozek. Duet Julia i Nicole Biały zaprezentował ulubioną pieśń papieża „Czarna Madonna”, a Julia Argasińska zaśpiewała z dużym wdziękiem pieśń napisaną specjalnie dla Jana Pawła II przez K. Buszmana (słowa) i B. Wielgosza (muzyka). Potem dziewczęcy zespół zaśpiewał „Barkę”. Minikoncert o tematyce religijnej zakończyła Isabella Świerzawska przepiękną piosenką „Polskie Kwiaty”, której słowa napisał Julian Tuwim. Wszyscy widzowie byli bardzo wzruszeni i niejednemu słuchaczowi zakręciła się łezka w oku...

Drugą część programu rozpoczął własną kompozycją „Tarantella” znany w nowojorskim środowisku artystycznym muzyk i kompozytor Robert Argasiński. Dalej uczestnicy spotkania mogli wysłuchać nastrojowej piosenki „Alleluja” (z rep. L. Cohena) w świetnym wykonaniu Julii i Natalii Biały i nostalgiczną piosenkę „Taki kraj” (z rep. J. Pietrzaka) w ciekawym wykonaniu Michael Jamrozka. Daniel Argasiński brawurowo zagrał na perkusji z zespołem Enej – „Zbudujemy dom”. Kasia Hanulewicz zaprezentowała przebój Z. Sośnickiej „Dom, który mam” oraz „Dłoń” N. Kukulskiej. Amelia Jucha i Natalia Prajzner zaśpiewały z dużą werwą i wdziękiem „Płynie Wisła, płynie”, a następnie solo Amelia zaśpiewała znaną dziecięcą piosenkę z Akademii Pana Kleksa „Meluzyna”, a Natalia ulubiony przez rodziców utwór „Cudownych rodziców mam” (z rep. U. Sipińskiej), akompaniując sobie na gitarze. Isabella Świerzawska z dużą charyzmą zaprezentowała publiczności piosenkę „Kocham Cię, życie” (z rep. E. Gepert). Występy solistów zakończył uroczym „Walcem #2” Robert Argasiński – świetny muzyk, a także wspaniały akompaniator dla wielu wykonawców w tym koncercie. Imprezę zakończył występ zespołu dziewczęcego i piosenka „Tyle słońca w całym mieście” (z rep. A. Jantar). Tego popołudnia na placu przed fundacją nie zabrakło „słońca” na twarzach organizatorów, artystów, publiczności i jubilatki, która była bardzo dumna ze swoich podopiecznych i przepięknego kosza róż, który był wspaniałym podarunkiem od rodziców i młodzieży.

W piękny październikowy dzień młodzi artyści pokazali wspaniale swoje talenty, rodzice mieli świetną ucztę duchową, a duża frekwencja publiczności przeszła oczekiwania organizatorów, artystów i jubilatki.

Teresa Rysztof


Teresa Rysztof urodziła się 28.08.1952 r. W Stanach Zjednoczonych mieszka od 1993 roku. Artystka malarka i grafik (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu). Posługuje się własną techniką graficzno-malarska (na papierze).

W 1998 założyła Dziecięcy Klub Plastyczny, a także została współorganizatorką Festiwalu Kultury Polskiej, a w latach 2005-2018 była jego dyr. artystycznym. Od roku 1999 do 2008 organizowała dwa festiwale: Dziecięce Fantazje i Karnawałową Gwiazdkę (Centrum Kultury Polsko-Słowiańskiej). Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym programu promującego młodych artystów (Mistrz i Uczeń i Pastorałki i Kolędy) w Fundacji Kościuszkowskiej.

Jako artystka prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i ponad 50 wystawach indywidualnych w USA, Niemczech, Szwecji, Danii, Polsce, Słowenii i Francji. Najważniejsze wystawy: Le Bar Bat, Prima SoHo, Konsulat RP w NY (2), Fundacja Kościuszkowska (3), Amber Gallery (Washington DC), International Independent Film and Arts Fetival (New York), Polsko-Amerykańskie Muzeum (Chicago). Artystka jest też autorką wielu wystaw (kurator i organizatorka), a także współtwórczynią międzynarodowych projektów plastycznych (między innymi o Januszu Korczaku (2008) i o ochronie ginących gatunkach zwierząt (2000).

Największe sukcesy artystyczne – I nagroda w konkursie na Fotoreportera rok 2000 (In Focus Magazine), 2002 i 2004 – I nagrody na Spring Arts Festival w NY, III nagroda na International Independent Film and Art Festival; udział w specjalnej edycji albumu The Best Photos 1999 przez International Library Photography.

Jako społecznik była wielokrotnie członkiem jury w konkursach plastycznych i muzycznych dla dzieci i młodzieży oraz organizatorem charytatywnych aukcji dla Fundacji Uśmiech Dziecka; koncertów religijno-patriotycznych (dla Kola Przyjaciół Jana Pawła II), konkursów i wystaw dla ONZ (podopieczni nowojorskiej artystki zdobyli 2 pierwsze nagrody); Centrum Kultury Polsko-Słowiańskiej i kilku polonijnych festiwali. Od 2000 roku jest członkiem Rady Kulturalnej przy Konsulacie RP w Nowym Jorku.

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com