W dniach 9, 10 i 11 października odbył się Festiwal Mediatravel. Była to kolejna edycja imprezy, zorganizowanej przez Polonijny Klub Podróżnika i Fundację Arkadia z Polski. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, festiwal przybrał nieco inną formę, a wszystkie prezentacje i wystąpienia transmitowane były w sieci.
W drugim dniu Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny Mediatravel przyjął formę stacjonarną i odbywał się w polskim domu Cracovia Manor w Wallington NJ. Na głównej sali przez trzy godziny było średnio 60 osób, zachowując wymagane rygory związane z Covid-19. Oprócz straganów z książkami i żywnością BACIKA i FABALISH była wystawa zdjęć z podróży organizowanych przez Polonijny Klub Podróżnika.
W czasie festiwalu odbyło się 5 prezentacji, na które składało się 7 filmów dokumentalnych i reportaży. Festiwal rozpoczęto od powitania przez jego dyrektora Mirka Oleszyckiego z Polski oraz odczytania listu od wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. „Festiwal Mediatravel stanowi przykład wspaniałej społecznej inicjatywy, organizowanej z wielką pasją i zaangażowaniem, której celem jest pielęgnowanie pamięci o naszych rodakach za granicą” – napisał prof. Gliński. „Znamienitym tego dowodem, pośród licznych dotychczasowych osiągnięć twórców Festiwalu, jest chociażby mural upamiętniający 200-lecie urodzin Ernesta Malinowskiego, który powstał na Politechnice w Limie w Peru właśnie dzięki edycji Festiwalu w 2017 r. Na uznanie i docenienie zasługują wszystkie rozliczne i wszechstronne działania podejmowane z myślą o promowaniu artystów i twórców będących odkrywcami i podróżnikami. Tegoroczna edycja wspomina wybitnych polskich eksploratorów i naukowców, takich jak brat Józefa Piłsudskiego Bronisław Piłsudski – etnograf, badacz kultury Ajnów czy Stefan Rogoziński – badacz Kamerunu i wyprawy Canoandes, która odkryła najgłębszy kanion na Ziemi” – podkreślił w liście wicepremier. „Mam wielką satysfakcję, że udaje się realizować takie inicjatywy przy wsparciu państwa polskiego. Organizatorom, artystom oraz wszystkim sympatykom Festiwalu życzę kolejnych sukcesów”– tymi słowami zakończył list.
Prelegentami byli: Janusz Sporek, którego bardzo emocjonalne, a zarazem patriotyczne wystąpienie poprzedził 5-minutowy dokument filmowy o Pomniku Katyńskim. Adam Nawrot i Sonia Szczęsny pokazali dwa fragmenty filmu, 2- i 8-minutowy, o niesamowitej historii wyprawy kajakarzy – studentów z Krakowa, która potrafiła wyjechać z komunistycznej Polski i dokonać tak wielu niesamowitych wyczynów, pływając górskimi kajakami. Ich film pt.: „Szczęść Boże Los Polacos”, trwający 88 minut, będzie pokazywany na wielu festiwalach na świecie.
Natomiast Dariusz Skoneczko opowiedział o dokonaniach Stefana Szolc Rogozińskiego, który pod koniec XIX wieku eksplorował zachodnią Afrykę, a szczególnie Kamerun, a następnie pokazał o nim 20-minutowy film.
Jerzy Majcherczyk, który prowadził festiwal w Cracovii, miał dwie prezentacje. Pierwsza, o historii postawienia na Kołymie polskiego krzyża, wsparta 5-minutowym filmem, a druga o wyspie Maderze, na której to mieszkał i zmarł polski król Władysław III zwany „Warneńczykiem”.
W czasie trzech dni Festiwalu Podróżniczo-Patriotycznego Mediatravel łącznie odbyło się 11 prezentacji, na które składało się 12 filmów i reportaży. Cały festiwal był transmitowany w internecie. Pierwszy i ostatni dzień na stronie www.mediatravel.pl, a dzień drugi na stronie facebookowej Polonijnego Klubu Podróżnika, na której już można obejrzeć to, co się działo przez blisko 3 godziny w Cracovii. Aby to zobaczyć, wystarczy wejść na www.odkrywcy.com i kliknąć na plansze Mediatravel.
„Pragniemy podziękować Cracovia Manor, a szczególnie jego managerowi Witkowi Kuleszy, za profesjonalne przygotowani sali i niezwykle życzliwe podejście do festiwalu. Cracovia przygotowała napoje; kawę, herbatę i wodę mineralną oraz duży wybór owoców. Stoisko BACIKA oblegane było przez smakoszy polskich potraw. Był bigos, kilka rodzajów kiełbasy i ogórków oraz znakomitych przypraw; jak chrzan z powidłami czy słynna już musztarda kozacka. Dziękujemy również innym współorganizatorom Festiwalu: MARFILM Studio za procesjonalne przeprowadzenie transmisji w mediach i Classic Travel za wsparcie logistyczne. Sponsorem festiwalu była również firma BLUE AMBER SPA & Wellness Center z Wallington” – piszą organizatorzy festiwalu.
Festiwal mógł się odbyć dzięki donacji z Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne Pomosty” w ramach programu wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017-2022.
Jerzy Majcherczyk, opr. JLS
Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2
zobacz inne galerieLiturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.
zobacz inne filmy
|