New Jersey

poleć serwis drukuj

Festiwal Mediatravel

10-29-2020

Kiermasz książek...
Stoisko ze zdrową...
Adam Nawrot i Sonia...

W dniach 9, 10 i 11 października odbył się Festiwal Mediatravel. Była to kolejna edycja imprezy, zorganizowanej przez Polonijny Klub Podróżnika i Fundację Arkadia z Polski. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, festiwal przybrał nieco inną formę, a wszystkie prezentacje i wystąpienia transmitowane były w sieci.

W drugim dniu Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny Mediatravel przyjął formę stacjonarną i odbywał się w polskim domu Cracovia Manor w Wallington NJ. Na głównej sali przez trzy godziny było średnio 60 osób, zachowując wymagane rygory związane z Covid-19. Oprócz straganów z książkami i żywnością BACIKA i FABALISH była wystawa zdjęć z podróży organizowanych przez Polonijny Klub Podróżnika.

W czasie festiwalu odbyło się 5 prezentacji, na które składało się 7 filmów dokumentalnych i reportaży. Festiwal rozpoczęto od powitania przez jego dyrektora Mirka Oleszyckiego z Polski oraz odczytania listu od wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. „Festiwal Mediatravel stanowi przykład wspaniałej społecznej inicjatywy, organizowanej z wielką pasją i zaangażowaniem, której celem jest pielęgnowanie pamięci o naszych rodakach za granicą” – napisał prof. Gliński. „Znamienitym tego dowodem, pośród licznych dotychczasowych osiągnięć twórców Festiwalu, jest chociażby mural upamiętniający 200-lecie urodzin Ernesta Malinowskiego, który powstał na Politechnice w Limie w Peru właśnie dzięki edycji Festiwalu w 2017 r. Na uznanie i docenienie zasługują wszystkie rozliczne i wszechstronne działania podejmowane z myślą o promowaniu artystów i twórców będących odkrywcami i podróżnikami. Tegoroczna edycja wspomina wybitnych polskich eksploratorów i naukowców, takich jak brat Józefa Piłsudskiego Bronisław Piłsudski – etnograf, badacz kultury Ajnów czy Stefan Rogoziński – badacz Kamerunu i wyprawy Canoandes, która odkryła najgłębszy kanion na Ziemi” – podkreślił w liście wicepremier. „Mam wielką satysfakcję, że udaje się realizować takie inicjatywy przy wsparciu państwa polskiego. Organizatorom, artystom oraz wszystkim sympatykom Festiwalu życzę kolejnych sukcesów”– tymi słowami zakończył list.

Prelegentami byli: Janusz Sporek, którego bardzo emocjonalne, a zarazem patriotyczne wystąpienie poprzedził 5-minutowy dokument filmowy o Pomniku Katyńskim. Adam Nawrot i Sonia Szczęsny pokazali dwa fragmenty filmu, 2- i 8-minutowy, o niesamowitej historii wyprawy kajakarzy – studentów z Krakowa, która potrafiła wyjechać z komunistycznej Polski i dokonać tak wielu niesamowitych wyczynów, pływając górskimi kajakami. Ich film pt.: „Szczęść Boże Los Polacos”, trwający 88 minut, będzie pokazywany na wielu festiwalach na świecie.

Natomiast Dariusz Skoneczko opowiedział o dokonaniach Stefana Szolc Rogozińskiego, który pod koniec XIX wieku eksplorował zachodnią Afrykę, a szczególnie Kamerun, a następnie pokazał o nim 20-minutowy film.

Jerzy Majcherczyk, który prowadził festiwal w Cracovii, miał dwie prezentacje. Pierwsza, o historii postawienia na Kołymie polskiego krzyża, wsparta 5-minutowym filmem, a druga o wyspie Maderze, na której to mieszkał i zmarł polski król Władysław III zwany „Warneńczykiem”.

W czasie trzech dni Festiwalu Podróżniczo-Patriotycznego Mediatravel łącznie odbyło się 11 prezentacji, na które składało się 12 filmów i reportaży. Cały festiwal był transmitowany w internecie. Pierwszy i ostatni dzień na stronie www.mediatravel.pl, a dzień drugi na stronie facebookowej Polonijnego Klubu Podróżnika, na której już można obejrzeć to, co się działo przez blisko 3 godziny w Cracovii. Aby to zobaczyć, wystarczy wejść na www.odkrywcy.com i kliknąć na plansze Mediatravel.

„Pragniemy podziękować Cracovia Manor, a szczególnie jego managerowi Witkowi Kuleszy, za profesjonalne przygotowani sali i niezwykle życzliwe podejście do festiwalu. Cracovia przygotowała napoje; kawę, herbatę i wodę mineralną oraz duży wybór owoców. Stoisko BACIKA oblegane było przez smakoszy polskich potraw. Był bigos, kilka rodzajów kiełbasy i ogórków oraz znakomitych przypraw; jak chrzan z powidłami czy słynna już musztarda kozacka. Dziękujemy również innym współorganizatorom Festiwalu: MARFILM Studio za procesjonalne przeprowadzenie transmisji w mediach i Classic Travel za wsparcie logistyczne. Sponsorem festiwalu była również firma BLUE AMBER SPA & Wellness Center z Wallington” – piszą organizatorzy festiwalu.

Festiwal mógł się odbyć dzięki donacji z Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne Pomosty” w ramach programu wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017-2022.

Jerzy Majcherczyk, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com