New Jersey

poleć serwis drukuj
W obchodach 81....

„Polonia się jednoczy i organizuje”

01-11-2021

Rok 2020 przyniósł wiele wyzwań. Pandemia koronawirusa zmieniła nasz sposób funkcjonowania na co dzień, nie pozostała też bez wpływu na działalność patriotyczną i społeczną. Jednak Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych dołożył starań, by ważne dla Polski i Polonii rocznice upamiętnione zostały w godny sposób. Ponadto miniony rok przyniósł też kolejne pozytywne decyzje zabezpieczające losy Pomnika Katyńskiego w Jersey City, NJ, zatem nie uznawajmy go pochopnie za całkiem stracony.

Wrześniowe rocznice

Wrzesień 2020 zapisał się w historii Polonii z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut przez dwie daty ważne dla naszego etosu narodowego i pamięci tych, którzy oddali życie w imię ojczyzny. Obostrzenia spowodowane pandemią Covid-19 stanowiły przeszkodę we wszelkiej działalności społecznej, ale jeszcze raz pokazaliśmy, że jesteśmy dobrze zorganizowani i nic nie jest w stanie nas powstrzymać.

10 września radni miasta Jersey City przegłosowali z tylko jednym głosem sprzeciwu poprawkę ponownie zabezpieczającą pomnik Katyń 1940 dłuta śp. Andrzeja Pityńskiego. Ponieważ planowana jest przebudowa okolicy pomnika Katyń 1940 na Exchange Place, potrzebne są zmiany prawne i usunięcie ograniczeń dla przebudowy okolicy pomnika. Próbowano wprowadzić zarządzenie o zniesieniu wszystkich poprzednio uchwalonych praw, co usunęłoby także to zarządzenie, które wywalczyliśmy w 2018 r. – o wieczystym lokowaniu pomnika. Dzięki niestrudzonej pracy Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, a szczególnie jego działacza Charlesa Balcera, który zasiada w radzie jako przewodniczący, osiągnęliśmy cel. Charles uzgadniał i negocjował nowy zapis, a inni działacze Komitetu zdobyli dla niego zwolenników w radzie miasta oraz wśród członków Exchange Alliance i dystryktu SID. 10 września odbyły się wirtualne obrady rady miasta w tej sprawie, transmitowane online. Spora grupa Polonii połączyła się wirtualnie, by okazać swe poparcie dla tej sprawy, a mecenas Sławomir Platta elokwentnie przedstawił proponowaną poprawkę.

Głos zabrało również kilka osób niezrzeszonych, którzy jednak poruszyli ważne kwestie, choć niezwiązane bezpośrednio z lokalizacją pomnika. Wśród nich była pani Piórkowska, która trafnie zaatakowała niezgodne z konstytucją i prawem lokalnym rozporządzenie dotyczące zgromadzeń na Exchange Place i ograniczające liczbę uczestników do 50 osób.

Symbol jedności

Wśród przemówień osób w kwestii poprawki zabezpieczającej pomnik na szczególną uwagę zasługują wystąpienia Janusza Sporka – przewodniczącego Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych i Wojtka Mazura – wiceprzewodniczącego.

Chciałbym podziękować radzie za wsparcie dla społeczności polonijnej i mieszkańców Jersey City. Dziękujemy za prowadzenie otwartego dialogu w celu rozwiązania naszych problemów. Dziękuję za dalsze dotrzymywanie obietnicy wiecznego lokowania Pomnika Katyńskiego w obecnym miejscu na Exchange Place – powiedział Janusz Sporek. Przypomniał też, że na pomniku znajduje się tablica upamiętniająca poległych w zamachach z 11 września. – W przeddzień tej rocznicy chciałbym podziękować za dalsze wspieranie społeczności Jersey City, żeby zachować takie pomniki, upamiętniające tych, którzy poświęcili się za naszą wolność – dodał.

Jako przedsiębiorca i kontraktor doskonale rozumiem proces, który należy zainicjować, aby otworzyć drogę do rewitalizacji Exchange Place. Byłem jednym z członków Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych obecnych na spotkaniu z Elizabeth Cain w celu omówienia planów rewitalizacji terenu. Przedstawiliśmy nasz punkt widzenia i proponowane zmiany, aby to miejsce było jeszcze lepsze. W końcu jesteśmy obywatelami, którzy budują miasto, wspierają miasto i odpoczywają na jego placach i parkach, ładując nasze wewnętrzne baterie do ciężkiej codziennej pracy. Ważne jest, aby miasto było piękne i bardziej zielone, ponieważ przyciąga odwiedzających i turystów oraz generuje dodatkowe dochody – mówił Wojciech Mazur. – Ale wszyscy musimy chronić już uznaną sztukę i piękno Jersey City. Pomnik Katyński na Exchange Place jest wysoko plasowany na liście atrakcji turystycznych Jersey City. Upewnijmy się, że jest odpowiednio chroniony – apelował. Zauważył, że pomnik zasługuje też na ochronę jako symbol społecznej samoorganizacji z roku 2018 r., kiedy to w obronie Pomnika Katyńskiego zjednoczyli się Polacy, Latynosi, Afroamerykanie, Koreańczycy, Hindusi i inni. – Ten przykład ponadetnicznej i międzykulturowej współpracy jest bezprecedensowy w ostatniej dekadzie, a świadectwem tego jest 10 tysięcy podpisów zebranych pod petycją w sprawie referendum. W czasach niepokojów powodowanych rasizmem jesteśmy przykładem jedności, tu, na Exchange Place, przy tym pomniku – twierdził.

Poprawka została przegłosowana w następującym brzmieniu: „wszystkie rozporządzenia są usuwane oprócz zarządzenia 18-144 (dot. lokalizacji pomnika – red.)”. Pomnik pozostaje więc bezpieczny, a Komitet będzie z uwagą przyglądał się planom rewitalizacji Exchange Place w Jersey City, żeby dopilnować, że będzie on finalnie podkreślał piękno pomnika.

W jedności siła

20 września 2020 r. Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych zorganizował obchody 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. Uroczystość rozpoczął Janusz Sporek. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych w tamtym czasie, a także przyjaciół, którzy w niedawnym czasie odeszli: radnego Michaela Yuna i autora pomnika Andrzeja Pityńskiego. O oprawę muzyczną i patriotyczne pieśni zadbali Mariusz Bielski i Julia Bielska.

Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, w tym wicekonsul reprezentująca Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, która wygłosiła wspaniałe przemówienie. Wspomniała, że ludobójstwo katyńskie dotknęło także jej bliskich. Przemawiał także mec. Sławomir Platta, przewodniczący Komitetu Janusz Sporek i mający już 92 lata uczestnik uroczystości, który był zesłany na Sybir. Głos zabrali też radni Jersey City. Radny Solomon odczytał uroczystą proklamację wydaną przez Radę Miasta i podpisaną przez burmistrza Fullopa. W tej deklaracji Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych został uznany jako organizacja reprezentująca Polonię i partner do współpracy, a sama data zdradzieckiej agresji sowieckiej Rosji jako znaczący fakt w historii II wojny światowej. Radny Boggiano wypowiedział słowa poparcia dla starań o uświetnienie i utrzymanie tego pomnika jako uniwersalnego symbolu poświęcenia weteranów i patriotów dla przyszłych pokoleń oraz zapewnił, że nigdy nie pozwoli na jego usunięcie. Obecna była też delegacja Polish American Strategic Initiative, Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2020/21, przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej Wojska Polskiego, Szkoła Polska pod dyrekcją Bogusławy Huang z piękną oprawą słowno-muzyczną, przedstawiciel Kongresu Polonii Amerykańskiej Andrzej Burghardt oraz motocykliści z polskiego klubu Husaria. Wszyscy delegaci uroczyście złożyli kwiaty pod pomnikiem. W imieniu Komitetu kwiaty złożyli Iwona Rachelski i Wojciech Mazur, ofiarując ponadto biało-czerwoną szarfę, którą umieszczono wokół cokołu. Na szarfie znalazł się napis w języku angielskim informujący przechodniów, że Rosja sowiecka przez swą agresję 17 września 1939 roku była współodpowiedzialna za rozpętanie II wojny światowej.

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych wraz z okoliczną Polonią był w stanie bronić pomnika w negocjacjach na wirtualnym posiedzeniu rady miasta Jersey City. Był w stanie też zorganizować uroczystość, w której wzięło udział ok. 150 osób, w tym znamienici goście. Jeszcze raz pokazaliśmy, że działając w kolektywie i solidarnie jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeszkody!

Wojciech Mazur
Wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com