New Jersey

poleć serwis drukuj
Uczestnicy aukcji w...
Marcin Małowski,...
Hubert Kojer...
Pani Jolanta Figon,...
Hubert Kojer...

Aukcja dla WOŚP w Druch Studio Gallery w Trenton

02-08-2021

W 29. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrał Ryszard Druch – znany artysta malarz, karykaturzysta, kabareciarz, nauczyciel i społecznik. W swojej Druch Studio Gallery w Trenton, NJ zorganizował w sobotę, 30 stycznia, wspaniałą aukcję obrazów.

W studiu – ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa – znalazły się tylko te osoby, które były niezbędne, gdyż pomagały gospodarzowi w przygotowaniu i przeprowadzeniu aukcji. Można ją było obserwować na Facebooku, a licytować na Zoomie. Do kupienia było 28 obrazów olejnych i wykonanych innymi technikami, a także rysunków. Podarowali je polscy artyści tworzący w USA, a także we Francji, a wśród nich uczniowie Akademii Sztuk Pięknych prowadzonej przez Ryszarda Drucha. Były też świetne karykatury wybitnych polskich karykaturzystów Henryka Cebuli i Jerzego Fedro, Małgorzaty Gnyś, no i oczywiście gospodarza. Cztery obrazy podarowali artyści amerykańscy.

Wszystkich obecnych podczas aukcji, w galerii i na ekranach monitorów, powitał Marcin Małowski, członek sztabu WOŚP w Trenton. Podziękował tym, którzy już się zalogowali, i życzył wszystkim dobrych emocji i wrażeń. – W ten sposób wspieramy Jurka Owsiaka i wszystkich tych, którzy oddali swoje serca dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbierane są na zakup sprzętu dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Pamiętajcie, że „gramy z głową” – takie jest hasło przewodnie 29. Finału – podkreślił.

Aukcję prowadził Ryszard Druch, a wspierali go Hubert Kojer z żoną Mariolą. Należy podkreślić, że Hubert i Mariola byli kilka lat członkami kabaretu Chapeau Bas, który w Filadelfii założyli Alicja i Andrzej Jacynowie. Teraz Hubert jest aktorem Polskiego Teatru Dramatycznego im. Adama Mularczyka w Filadelfii.

Jako pierwszy został wystawiony niewielki obraz, narysowany kredkami, zatytułowany „Dwa pieski”, 9-letniej Emilki Guzdziol, uczennicy Ryszarda Drucha. Kupił go za 50 dolarów Ernest Trzaskuś. Tenże pan kupił w sumie najwięcej, bo cztery obrazy. Jako drugi pojawił się na aukcji obraz zatytułowany „Miasto” (jest to Nowy Jork widziany oczami dziecka), wykonany markerami i kolorowymi kredkami przez 10-letnią Julkę Guzdziol, siostrę Emilki. Za 120 dolarów kupiła go pani Dorota Lesiak.  Kiedy licytacja tego drugiego obrazu dobiegła końca, nagle urwała się łączność on line. Na szczęście był z nami Kamil Dudała. Zajęło mu kilka minut odpowiednie ustawienie sprzętu i przywrócenie internetowej łączności. Potem już licytacja przebiegała bez przeszkód.

Aukcja trwała ponad dwie godziny. Zakończyła się tuż po godzinie 22. Ze sprzedaży obrazów w sumie uzbierano 4,440 dolarów. Na koniec Ryszard Druch przekazał w prezencie pani Jolancie Figon specjalny rysunek swojego autorstwa, miniaturkę zatytułowaną „W drodze”. Była to nagroda za jej szczodrość. Pani Jolanta kupiła trzy obrazy za łączną kwotę 1,240 dolarów, w tym karykaturę Jerzego Owsiaka, wykonaną ołówkiem na papierze przez Jerzego Fedro. Zapłaciła za nią 1,000 dolarów.

Jeszcze się nie zdarzyło, aby podczas naszych aukcji ktoś zapłacił taką kwotę za pracę artysty – stwierdził pozytywnie zaskoczony Ryszard Druch.

Wszystkie prace są do odebrania w Druch Studio Gallery (920 Brunswick Avenue, Trenton, NJ 08638, tel. 609-532-3676). Jak nas poinformował właściciel galerii, do środy prawie wszystkie obrazy zabrali nowi właściciele. W ubiegłym roku podczas aukcji uzyskano 4,755 dolarów, ale w innych warunkach, bo przy komplecie publiczności w sali bankietowej restauracji „Ambassador” w Trenton.

Od 2014 roku współpracuję z WOŚP. W siedmiu dotychczasowych aukcjach uzbieraliśmy ponad 16 tysięcy dolarów. W tym roku kwota ta wzrosła do ponad 20 tysięcy – podkreślił Ryszard Druch. – Wspaniałe jest to, że tyle osób angażuje się w Orkiestrę, często są to trzypokoleniowe rodziny. W ten sposób wspieramy nie tylko Owsiaka, ale także naszych rodaków i Polskę – dodał. Sprzęt przygotował (a było tego sporo) i dbał o prawidłowy przebieg transmisji Kamil Dudała. Zdjęcia dla sztabu WOŚP w Trenton robił profesjonalny fotograf Konrad Kanclerski. Uczestnikiem aukcji był też sam szef sztabu WOŚP w Trenton Zbigniew Mystkowski.

Janusz M. Szlechta

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com