New Jersey

poleć serwis drukuj

Wyjątkowa lekcja historii

02-10-2021

Andrzej Citkowicz...
Andrzej Citkowicz...
Fot. Archiwum...

21 stycznia w Akademii Języka Polskiego w Manchester odbyła się bardzo ciekawa lekcja, spotkanie na zoom z panem Andrzejem Citkowiczem i jego żoną Alicją. Pan Andrzej jako pierwszy na wschodnim wybrzeżu otrzymał Kartę Polaka, czyli dokument potwierdzający przynależność do Narodu Polskiego.

Posiadacz Karty Polaka ma prawo do:

  • zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę oraz podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na takich samych zasadach co obywatele polscy;
  • odbywania studiów, studiów doktoranckich oraz innych form kształcenia, a także uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych;
  • korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych;
  • ulgi 37% przy przejazdach w Polsce w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych;
  • bezpłatnego wstępu do wybranych muzeów państwowych w Polsce;
  • pomocy konsula w sytuacji zagrożenia życia lub bezpieczeństwa, w ramach jego kompetencji, z zastosowaniem i poszanowaniem zwyczajów i prawa międzynarodowego.

Osoby ubiegające się o otrzymanie tego dokumentu muszą spełnić liczne wymagania przede wszystkim udowodnić swoje polskie pochodzenie, zdać egzamin z historii i znajomości języka polskiego.

Pan Andrzej bez trudu spełnił wszystkie te wymagania, potwierdził swoje związki z Polską przedstawiając bogatą dokumentację swojej działalności na rzecz Polonii naszego regionu. Jest osobą znaną wielu rodzicom jeszcze z czasów, kiedy na przełomie lat 1990-2004 czynnie angażował się w organizacji Jersey Shore Polish American Association. Pan Andrzej współorganizował uroczystości i pikniki na terenie Polish American Legion w Brick, Estonian Club w Lakewood, przy parafii St. Mary of the Lake w Lakewood. Rokrocznie prowadził oprawę muzyczną jako DJ dywizjonu Jersey Shore w Paradzie Pułaskiego, sam zaś poprowadził Jersey Shore Polish American Association 5 Aleją w Nowym Jorku jako marszałek w roku 1998. Pan Citkowicz kontynuuje tradycję DJ-a na Paradzie Pułaskiego każdego roku wraz z dywizjonem Polish Heritage Center z Lakewood. W 2004 rozpoczął i prowadził na żywo w soboty o 12:00 w południe audycje „Polka Jammer Show”, które w ostatnich latach prowadzi wraz z małżonką Alicją. W każdą trzecią sobotę miesiąca program prowadzony jest wyłącznie w języku polskim połączony z muzyką kraju nad Wisłą. Audycje dostępne są na www.polkajammernetwork.org.

Celem tej nietypowej lekcji było zachęcenie uczniów do pogłębiania historii Polski i kontynuowania nauki języka polskiego. Pan Andrzej jest doskonałym przykładem patriotyzmu, mimo iż jego dziadkowie wyemigrowali z Polski w roku 1922, a jego rodzice i on urodzili się już w Stanach Zjednoczonych to nigdy nie zapomnieli o swoich polskich korzeniach. Mówią po polsku pielęgnują polskie tradycje oraz przekazują je dzieciom i wnukom.

Pięknym podsumowaniem tego spotkania były ostatnie słowa pana Andrzeja skierowane do młodzieży „pamiętajcie o swoich korzeniach pielęgnujcie język i kulturę polską , bądźcie dumni że jesteście Polakami”.

Te słowa są ideą działalności polskich szkół dokształcających w Ameryce, one działają właśnie po to by przekazywać te najważniejsze wartości naszym uczniom.

Katarzyna Kisielewska

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com