New Jersey

poleć serwis drukuj
Fot....

Egzamin na Global Seal of Biliteracy w Linden

02-16-2021

Na przełomie stycznia i lutego w Szkole im. Karola Wojtyły w Linden, NJ, do egzaminu STAMP4s na Global Seal of Biliteracy przystąpiło 25 uczniów z klas od 8 do 11. Egzamin odbył się pod opieką Renaty Martin, koordynatorki Seal na wschodnim wybrzeżu.

Z moich rozmów z uczniami wynika, że egzamin był dla nich łatwy, chociaż mieli trochę problemów z nagraniem wypowiedzi, bo często uczniowie myślą po angielsku, a odpowiedzi należy nagrywać po polsku – powiedziała po egzaminie dyrektor Agnieszka Czajkowska.

Każdy nowy egzamin w szkole to nowe doświadczenie także dla nauczycieli. – Po egzaminie doszliśmy do wniosku, że należy się skupić na czytaniu ze zrozumieniem przez ucznia i formułowaniu jego własnych odpowiedzi. W nauczaniu należy być elastycznym i nie tylko koncentrować się na realizowaniu materiałów z podręcznika, ale przeznaczyć czas na naukę języka polskiego jako języka komunikatywnego. A ta komunikatywność oznacza błyskawiczną reakcję językową, czyli gotowość i dużą swobodę w podjęciu rozmowy i daniu odpowiedzi na pytanie – dodała dyrektor Czajkowska.

Wicedyrektor Aleksandra Szefke jest też zadowolona, że w szkole po raz pierwszy odbył się egzamin na Pieczęć Dwujęzyczności. – Uczniowie wychodzili po egzaminie w dobrym nastroju i teraz tylko będziemy czekać na wyniki – powiedziała.

Renata Martin stwierdziła, że warunki były komfortowe do egzaminu. – Bardzo duża sala, internet, który nie zawiódł i poczęstunek serwowany przez nauczycielkę Darię Hapun – objaśniła.

Polonijni uczniowie mają możliwość uzyskania certyfikatu Seal of Biliteracy albo w programie stanowym, albo w globalnym. STAMP4s można zdawać w polonijnej szkole, jeśli chce się uzyskać Global Seal. W New Jersey tylko uczniowie szkół publicznych mogą otrzymać stanowy Seal. Dla uczniów pozostałych szkół stworzono Global Seal. Egzamin na stanowy Seal i na Global Seal jest taki sam. Do egzaminu na stanowy Seal w szkołach publicznych mogą przystąpić tylko uczniowie klas 11 i 12 w szkołach średnich. Do egzaminu na Global Seal nie ma wymogów wiekowych. W programie Global uczniowie mogą zdobywać certyfikaty znajomości języka obcego na różnych poziomach.

Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do Marzeny Owińskiej na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin: .

Danuta Świątek/Dobra Polska Szkoła, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com