New Jersey

poleć serwis drukuj

Katyń – pamiętamy!

09-23-2017

Konsul Maciej...
Chór Aria śpiewa...
Uczniowie Polskiej...

Pomnik Katyń 1940 na Exchange Place w Jersey City, 17 września. Dokładnie 78 lat temu Polska została zbrodniczo napadnięta przez swojego sąsiada ze Wschodu – Związek Radziecki, który wszedł w wojenną spółkę z naszym sąsiadem z zachodniej strony – Niemcami. Polska napadnięta zdradziecko z dwóch stron, pozbawiona obiecanej pomocy, nie mogła długo walczyć...

Na placu przed pomnikiem stoją weterani – członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, harcerze, kombatanci, uczniowie Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, Polskiej Szkoły im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City, Polskiej Szkoły Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark. Są przedstawiciele wielu organizacji, m.in. Kongresu Polonii Amerykańskiej z New Jersey i Long Island, Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, reprezentanci Klubu Gazety Polskiej i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Jest Chór Aria z Wallington, NJ.

Jest Zofia Rutkowska – sybiraczka, weteranka II Korpusu Polskiego, która wraz z mężem Lucjanem jest fundatorem pomnika Katyń 1940. Jest też i twórca pomnika, mistrz Andrzej Pityński. Gościem honorowym jest konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który przybył ze swoją żoną Agatą.

Uroczystość rozpoczął Krzysztof Nowak – prezes Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Zaprosił księdza Andrzeja Ostaszewskiego do wygłoszenia inwokacji; następnie Chór Aria z Polish Singers Alliance zaśpiewał hymny państwowe Stanów Zjednoczonych i Polski. Apel poległych odczytał Antoni Domino. Po apelu przedstawiciele organizacji złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty, natomiast uczniowie Polskiej Szkoły im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City przedstawili program historyczny, nawiązujący do zbrodni katyńskiej. Za ten interesujący program otrzymali wielkie brawa.

Andrzej Pityński wręczył konsulowi generalnemu Maciejowi Golubiewskiego Medal Komitetu Katyńskiego. Jak podkreślił, medal jest oryginalny i wykonany przez niego. Mistrz wręczył konsulowi także album zatytułowany „Rzeźby” swojego autorstwa.

Pod adresem Komitetu Pamięci – o czym poinformował Krzysztof Nowak – wpłynęły proklamacje okolicznościowe od władz miasta Jersey City oraz Hudson County i z Senatu stanu New Jersey, a także list od amerykańskiego kongresmena Albio Siresa. Uroczystość rocznicową zakończył ksiądz kanonik Bogumił Chruściel, który odmówił modlitwę, a Chór Aria zaśpiewał „God Bless America” i „Boże coś Polskę”.

Uroczystość ta organizowana jest już od ponad 30 lat przez Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej oraz Kongres Polonii Amerykańskiej w New Jersey. Jej organizatorzy przypominają w ten sposób o rocznicy wybuchu II wojny światowej, napadzie Związku Radzieckiego na Polskę i wymordowaniu przez sowietów – na rozkaz Stalina – polskich oficerów w lesie katyńskim. Liczba ofiar zbrodni katyńskiej jest szacowana na co najmniej 21 tysięcy osób. Cześć ich pamięci!

GW

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com