New Jersey

poleć serwis drukuj

Katyń – pamiętamy!

09-23-2017

Konsul Maciej...
Chór Aria śpiewa...
Uczniowie Polskiej...

Pomnik Katyń 1940 na Exchange Place w Jersey City, 17 września. Dokładnie 78 lat temu Polska została zbrodniczo napadnięta przez swojego sąsiada ze Wschodu – Związek Radziecki, który wszedł w wojenną spółkę z naszym sąsiadem z zachodniej strony – Niemcami. Polska napadnięta zdradziecko z dwóch stron, pozbawiona obiecanej pomocy, nie mogła długo walczyć...

Na placu przed pomnikiem stoją weterani – członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, harcerze, kombatanci, uczniowie Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, Polskiej Szkoły im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City, Polskiej Szkoły Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark. Są przedstawiciele wielu organizacji, m.in. Kongresu Polonii Amerykańskiej z New Jersey i Long Island, Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, reprezentanci Klubu Gazety Polskiej i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Jest Chór Aria z Wallington, NJ.

Jest Zofia Rutkowska – sybiraczka, weteranka II Korpusu Polskiego, która wraz z mężem Lucjanem jest fundatorem pomnika Katyń 1940. Jest też i twórca pomnika, mistrz Andrzej Pityński. Gościem honorowym jest konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który przybył ze swoją żoną Agatą.

Uroczystość rozpoczął Krzysztof Nowak – prezes Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Zaprosił księdza Andrzeja Ostaszewskiego do wygłoszenia inwokacji; następnie Chór Aria z Polish Singers Alliance zaśpiewał hymny państwowe Stanów Zjednoczonych i Polski. Apel poległych odczytał Antoni Domino. Po apelu przedstawiciele organizacji złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty, natomiast uczniowie Polskiej Szkoły im. Józefa Piłsudskiego w Jersey City przedstawili program historyczny, nawiązujący do zbrodni katyńskiej. Za ten interesujący program otrzymali wielkie brawa.

Andrzej Pityński wręczył konsulowi generalnemu Maciejowi Golubiewskiego Medal Komitetu Katyńskiego. Jak podkreślił, medal jest oryginalny i wykonany przez niego. Mistrz wręczył konsulowi także album zatytułowany „Rzeźby” swojego autorstwa.

Pod adresem Komitetu Pamięci – o czym poinformował Krzysztof Nowak – wpłynęły proklamacje okolicznościowe od władz miasta Jersey City oraz Hudson County i z Senatu stanu New Jersey, a także list od amerykańskiego kongresmena Albio Siresa. Uroczystość rocznicową zakończył ksiądz kanonik Bogumił Chruściel, który odmówił modlitwę, a Chór Aria zaśpiewał „God Bless America” i „Boże coś Polskę”.

Uroczystość ta organizowana jest już od ponad 30 lat przez Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej oraz Kongres Polonii Amerykańskiej w New Jersey. Jej organizatorzy przypominają w ten sposób o rocznicy wybuchu II wojny światowej, napadzie Związku Radzieckiego na Polskę i wymordowaniu przez sowietów – na rozkaz Stalina – polskich oficerów w lesie katyńskim. Liczba ofiar zbrodni katyńskiej jest szacowana na co najmniej 21 tysięcy osób. Cześć ich pamięci!

GW

wróć

Fotorelacje

Święconka w Clearwater

W niedzielę 15 kwietnia br. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater (1521 Saturn Ave.) odbyła się Święconka, czyli zabawa wielkanocna. Wzięło w niej udział około 200 osób. Fot. PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
04-26-2018
Spotkanie networkingowe PABA w restauracji Belvedere w New Britain
04-27-2018
Monte Carlo Whist w sali kościoła św. Cyryla i Metodego w Hartford
04-28-2018
83. doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w The Plaza Hotel na Manhattanie
04-28-2018
Zabawa wiosenna w Klubie Polonia, Inc.
04-28-2018
Koncert zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz i IRA
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com