New Jersey

poleć serwis drukuj
Burmistrz Mark...

Burmistrz Wallington Mark Tomko o wizycie Prezydenta RP

09-29-2017

„Biały Orzeł” rozmawia z burmistrzem Wallington Markiem Tomko o wizycie prezydenta RP

„Biały Orzeł”: Jakie znaczenie dla Pana osobiście oraz dla miasta Wallington ma wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy?

Mark Tomko: Skłamałbym, gdybym nie przyznał, że jest to największe wydarzenie w mojej kadencji burmistrza. To ogromny zaszczyt witać tutaj prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie w tym mieście, gdzie większość mieszkańców to Polacy. Wallington to bardzo rodzinne miasto, ludzie tutaj sobie nawzajem pomagają, wspierają się w czasach dobrych i złych. Wydarzenie takie, jak wizyta prezydenta, to okazja do pokazana naszej wspólnej dumy. Jeżeli mielibyśmy więcej czasu, aby przygotować się do wizyty, to jestem przekonany, że całe miasto byłoby dziś (rozmowa miała miejsce 20 września br., w dniu wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wallington, NJ – red.) w barwach biało-czerwonych. Wizyta prezydenta stanowi wyraz uznania dla naszych mieszkańców oraz naszego miasta. Jednym słowem ja jako burmistrz oraz cała rada miejska jesteśmy niezmiernie podekscytowani tą wizytą. Wallington zajmuje specjalne miejsce w naszych sercach, a dziś również specjalne miejsce w sercach wszystkich osób tu zgromadzonych. Jeśli spojrzy się na mapę, to miasto Wallington jest właśnie w kształcie serca. Dziś chcemy pokazać to nasze serce całej Polonii i całemu światu. Dziś w Wallington każdy z naszych ponad 11,000 mieszkańców jest Polakiem.

Czy trudne było przygotowanie tej wizyty od strony logistycznej?

W przygotowaniach brały udział wszystkie departamenty miejskie, włączyły się także władze okręgowe. Całe przygotowania poszły bardzo gładko, bo każdy przeżywał jak wielkim to dla nas będzie wydarzeniem i każdy starał się dać z siebie wszystko. Mam nadzieję, że dziś o 20:00 – po zakończeniu wizyty – będę mógł odetchnąć z ulgą, że wszystko poszło zgodnie z planem. Jestem przekonany, że tak będzie. 

Jak dużo czasu miało miasto, aby przygotować się do tej historycznej wizyty?

Mieliśmy około dwóch tygodni. Wiedzieliśmy wcześniej, że istnieje możliwość, że prezydent RP odwiedzi Wallington, ale oficjalnie potwierdzone zostało to dopiero ok. dwa tygodnie temu. To nie jest dużo czasu, ale nasze miasto umie się zmobilizować i razem pracować. Jak wspomniałem, w przygotowaniach wzięły udział niemal wszystkie departamenty miejskie oraz władze okręgowe. Jesteśmy wielką rodziną, a przecież rodzina należy do podstawowych wartości polskich, słowiańskich.

Czy jest coś, co chciałby Pan usłyszeć podczas przemówienia prezydenta Dudy?

Mam nadzieję, że będzie zadowolony z wizyty w Wallington i da temu wyraz. Osobiście wręczę mu symboliczny klucz do naszego miasta, najwyższe wyróżnienie, jakim mogę uhonorować tak szacownego gościa. To będzie pierwszy raz w historii kiedy komuś zostanie wręczony klucz do miasta. Mam nadzieję, że prezydent będzie miło wspominał Wallington, jako swoje drugie miasto.

Rozmawiał Darek Barcikowski

wróć

Fotorelacje

Święconka w Clearwater

W niedzielę 15 kwietnia br. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater (1521 Saturn Ave.) odbyła się Święconka, czyli zabawa wielkanocna. Wzięło w niej udział około 200 osób. Fot. PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
04-26-2018
Spotkanie networkingowe PABA w restauracji Belvedere w New Britain
04-27-2018
Monte Carlo Whist w sali kościoła św. Cyryla i Metodego w Hartford
04-28-2018
83. doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w The Plaza Hotel na Manhattanie
04-28-2018
Zabawa wiosenna w Klubie Polonia, Inc.
04-28-2018
Koncert zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz i IRA
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com